A depresszió népbetegség. Olyan gyakran halljuk ezt a kijelentést, mégis nehezen fogadjuk el a tényt, hogy mi is lehetünk depressziósak. Mások pedig könnyelműen dobálóznak ezzel a szóval, ha már kicsit is rossz a kedvük, rámondják: depressziós vagyok. De milyen tünetei lehetnek igazából egy depressziós embernek? Az alábbi 10 pontban összeszedve olvashatók az esetleges tünetek. Jó, ha tudjuk, hogy nem feltétlen kell mindegyik felsorolt pontnak passzolnia, de ha a többség illik ránk, akkor esélyes, hogy depressziósak lehetünk.
- Alvászavar: nehezen alszunk el és túl gyakran ébredünk fel az éjszaka; korán ébredünk és nem tudunk visszaaludni, sokat forgolódunk.
- Memóriazavar: nehezen vagy rosszul emlékszünk tényekre, eseményekre, dátumokra, emberekre.
- Koncentrációzavar: olvasás közben nehezen értelmezzük a szöveget, gyakran visszaugrunk a bekezdés elejére, mert úgy érezzük, hogy néhány sort kihagytunk; nehezen összpontosítunk, egy egyszerű összeadás is nehézséget okoz.
- Nyughatatlanság, ingerlékenység, vagy éppen nemtörődömség, belenyugvás: a legapróbb dolgokon is felkapjuk a vizet; nem találjuk a helyünket, nehezünkre esik egy helyben ülni vagy végig nézni egy műsort a TV-ben; nem akarunk változtatni, hogy jobb legyen, elfogadjuk a rosszat; közömbösek vagyunk a külvilág felé, és a környezetünkben zajló események sem érdekelnek.
- Önértékelési problémák, önmagunk hibáztatása a kialakult helyzetekért, bűntudat, halálfélelem: nem találjuk magunkat eléggé jónak, okosnak, szépnek, szerethetőnek; egy szerencsétlen kimenetelű dolog miatt hajlamosak vagyunk magunkat hibáztatni, magunkra vállalni a felelősség terhét.
- Szorongás, felesleges aggodalmaskodás: folyton olyan dolgokon görcsölünk, ami időben még távol van, amin nem lehet változtatni, aminek előre nem lehet tudni a kimenetelét; szorongás az egyedüllét, cselekvésképtelenség, kilátástalanság miatt.
- Jelentős mértékű hízás vagy éppen fogyás: hirtelen súlygyarapodás vagy fogyás, ami indokolatlan fokozott étvágy vagy étvágytalanság eredménye.
- Fáradékonyság: gyakran érezzük, hogy napközben le kell pihennünk; állóképességünk gyengül; a legkisebb megerőltetéstől is elfáradunk; energiátlannak érezzük magunkat.
- Döntésképtelenség: félünk a döntéseink eredményétől; nem vagyunk biztosak abban, hogy döntésünkkel ártunk magunknak, vagy hasznunkra válik, ezért halogatunk, bízva abba, hogy majd lesz valahogy.
- Nem érzünk örömet olyan dolgok iránt, amik máskor jó érzéssel töltött el minket: apró figyelmességek, ajándékok, bókok iránti közömbösség; a szexualitás iránti érdektelenség; mindennek a rossz oldalát látjuk; a hobbink sem okoz többé örömet; egykedvűség az élet apró örömeivel szemben.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: